امروز 1397/07/04 ساعت 13:15

نظام پیمانکاری


تنسیق امور پیمانکاری از مسائلی است که همیشه دغدغه دست اندرکاران امور اجرایی در بخش خصوصی بوده است.

تشکیل سندیکای پیمانکاران و به دنبال آن انجمن شرکت های ساختمانی در جهت حل معضل بی‏سر و سامانی این بخش می باشد.

اگرچه انجمن شرکت های ساختمانی سراسر کشور در جهت حل معضل نابسامانی بخش پیمانکاری موفقیت فراوانی کسب کرده اند و با تشکیل کانون سراسری و برگزاری شورای ادواری گام های بسیاری در جهت رفع معضل پیمانکاری برداشتند ولی به علت اینکه انجمن شرکت های ساختمانی در قانون کار به شکل تخصصی دیده نشده و جایگاه تعریف شده برای انجمن نه به عنوان تشکیلات صنفی که بخش عظیمی از بار آبادانی و اشتغال کشور را بر عهده دارد، بلکه به عنوان یک تشکل مردمی در کنار انجمن های تعریف شده محدود، دیده شده است.

برای رفع این معضل، لاجرم نمایندگان انجمن در چارچوب افراد خبره و آگاه در راستای تعامل با دولتمردان جهت ایفای نقش اصلی خود در جلسات مختلف فنی و حرفه ای دخول کرده تا رفع مشکل گردد.

اکنون به نظر می رسد که با توجه به حجم عظیم بودجه عمرانی که به دست توانمند شرکت های خصوصی به سرانجام می رسد و همچنین اقبال فارغ التحصیلان رشته های مختلف مهندسی در بخش اجرایی و پیمانکاری و همین طور هم گام شدن با پیشرفت سریع تکنولوژی ساخت و رقابت در بازارهای جهانی و به فعل درآوردن پتانسیل عظیم نیروی انسانی در این بخش وجود تشکل دیگری  که بتواند وظایف اصلی را در این قسمت به عهده گرفته و به سرانجام برساند، ضروری است.

انجمن ها نیز با استناد به مصوبات قانون و نمایاندن معضلات موجود و پیشنهاد در جهت رفع آن نسبت به ایجاد  تشکیلاتی قانونی تلاش نمودند و نهایتاً تشکیل نظام پیمانکاری را جهت رفع معضلات موجود پیشنهاد نمودند.

در وهله اول در یک اقدام هماهنگ انجمن شرکت های ساختمانی در سراسر کشور با برگزاری نشستی با نمایندگان محترم عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نسبت به تشکیل نظام پیمانکاری تبادل نظر نمودند. خوشبختانه به نظر می رسد اکثر قریب به اتفاق نمایندگان محترم توجیه شدند.

انتظار می رفت در قالب برنامه توسعه پنجم این مهم به انجام برسد که علیرغم تصویب در کمیسیون عمران به عللی، فرصت مصوب شدن را نیافت البته تلاش در این زمینه ادامه داشته و انشااله به سرانجام خواهد رسید.

دوستان محترم، اعضاء انجمن شرکت های ساختمانی و اساتید گرامی و مجریان طرح های عمرانی لازم است با دقت نظر نسبت به این مسأله نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را در جهت تشکیل این تشکل مهندسی و حرفه ای اعلام نمایند و با تشکیل جلسات هم اندیشی و بحث نسبت به این مهم اقدام تا با اتکا به فعالیت های تخصصی فنی و علمی و کاربردی و با تشکیل نهادی مردمی ضامن پیشرفت و آبادانی کشور با استفاده از پتانسیل جوانان دانشمند این مرز و بوم باشیم.

 نگارنده: مهندس محمد هادیان

رئیس هیأت مدیره انجمن