امروز 1397/03/05 ساعت 06:28

دو راهکار برای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی در پسا تحریم

جواد خوانساري در گفت‌و گو با «صما» با بیان این مطلب تشریح کرد: فاز نخست مربوط به جذب و تامین سرمایه های داخلی است و دولت باید از طریق پرداخت تعهدات مالی گذشته خود به پیمانکاران، نسبت به رونق این بخش کمک کند و همچنین در حد ممکن در پروژه هایی سرمایه گذاری کند که سازندگان کشور در این قسمت شاغل شوند.

وی ادامه داد: همچنین در دوره پساتحریم باید امکانات مورد نیاز برای آن دسته از سازندگان و سرمایه گذاران خارجی به ویژه از کشورهای اروپایی که تمایل به فاینانس و سرمایه گذاری در ایران دارند و در حال مذاکره با دولتمردان و بخش خصوصی هستند، فراهم شود تا بتوانند به صورت مشترک برخی از پروژه ها را در داخل کشور اجرایی کنند.

خوانساری با بیان اینکه در این بخش ابتدا لازم است که مسائل تفاهم نامه 1+5 عملی شود تا مبادلات پولی به راحتی از بانک های خارجی و داخلی انجام گیرد تصریح کرد: از این نقطه نظر مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم به زودی مرتفع شود و دولت بتواند در اجرای برجام توفیق کسب کند تا امکان نقل و انتقال پول به راحتی صورت گیرد.

وی همچنین اظهار داشت: علاوه بر این ما به یکسری قوانین برای حمایت از سرمایه گذاران خارجی در مملکت نیاز داریم، از این جهت که برای سرمایه گذار خارجی اطمینان خاطر ایجاد کند تا بتواند با خیال راحت سرمایه خود را وارد ایران کند که درنهایت انتقال این سرمایه و بازگشت آن، دارای امنیت لازم باشد.

خوانساری با تاکید بر اینکه قوانین کشور باید از همه نظر جوابگوی این نوع سرمایه گذاری باشد تاکید کرد: در حال حاضر ما پیگیر این موضوع هستیم که با کمک دولت، تاحدودی مشکلات و کمبودهای قوانین موجود را برای جذب سرمایه گذاری خارجی، برطرف کنیم تا به این ترتیب خارجی ها در مورد سرمایه گذاری در کشور ما آسوده خاطر باشند.

همکاری صمیمی ایتالیا با ایران

عضو هيأت مديره انجمن شركت هاي ساختماني همچنین در پاسخ به اینکه در بخش همکاری های خارجی با ایران، کدام کشورها از آمادگی و تمایل بیشتری برای این منظور برخوردارند گفت: در چند ماهه اخیر پس از شروع اجرای برجام، مذاکراتی با کشورهای خارجی صورت گرفته و در این بین همکاری ایتالیا با ایران بسیار صمیمی و هماهنگ بوده است.

وی در این راستا افزود: بر این اساس چندین نشست در ایران و ایتالیا با حضور مسئولان و سرمایه گذاران دو طرف برگزار و مذاکراتی انجام شده و طی روزهای گذشته نیز با حضور بخش خصوصی و مسئولان ایتالیا از جمله نخست وزیر این کشور و مذاکره آنها مسئولان مملکت به ویژه اتاق بازرگانی تفاهم نامه هایی امضا شد و از این نظر امیدواریم که در صورت رفع مشکلات موجود، از سوی آنها مبالغی در ایران سرمایه گذاری شود.

بی‌فرجامی دولت سابق در حوزه سرمایه گذاری مسکن

خوانساری همچنین در ادامه صحبت های خود با انتقاد از بی فرجامی دولت گذشته در امر مسکن و ساختمان گفت: در دولت گذشته یکسری بی فرجامی ها در حوزه سرمایه گذاری مسکن صورت گرفت و مسئولان ذیربط فقط می خواستند آمار ساخت مسکن مهر را بالا ببرند، اما اصلا به این موضوع توجهی نکردند که این خانه ها با چه شرایط و امکاناتی ساخته می شود.

وی با بیان اینکه در آن دوره مسئولان به هشدارهای کارشناسان مبنی بر ضعف تاسیسات زیربنایی و رفاهی این خانه ها توجهی نکردند افزود: ساخت مسکن غیر قابل سکونت در بیابان ها و بدون طراحی و ایجاد تسهیلات زیربنایی و رفاهی اقدام اشتباهی بود که امیدواریم دولت یازدهم برای امکان بهره برداری از این خانه ها، تاسیسات زیربنایی این پروژه ها را هرچه سریعتر فراهم کند که البته به سرانجام رسیدن این موضوع زمانبر است.

 

انتهای پیام/