امروز 1397/07/04 ساعت 13:16

مازندران به‌اندازه 13 سال آینده پروژه نیمه‌تمام دارد

شمال نیوز : رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران با اشاره به تخصیص تنها 32 درصد از بودجه مجموع کل استان در سال‌های گذشته گفت: مازندران به اندازه 13 سال پروژه نیمه‌تمام دارد.

به گزارش شمال نیوز ، پنج‌شنبه شب جلسه شورای اداری شهرستان محمودآباد با حضور امید علی پارسا رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران و علی اسماعیلی نماینده مردم شهرستان‌های محمودآباد و نور در مجلس شورای اسلامی و یحیی یوسف‌پور فرماندار شهرستان محمودآباد و موسوی آملی امام جمعه بخش سرخرود در سالن کنفرانس ساختمان شماره 2 فرمانداری برگزار شد.

امید علی پارسا رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران طی سخنانی در جلسه با اشاره به علت تاکید مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی و نامگذاری این عنوان طی چند سال گذشته به عنوان شعار سال گفت: اقتصاد مقاومتی قراری است سیاسی که همه استراتژی‌ها و سیاست‌ها بر اساس چشم‌انداز بیست ساله ترسیم شده به‌منظور تحقق ایرانی آرمانی و ایده‌آل و پیشتاز در همه ابعاد را شامل می‌شود.

وی گفت: هدف همه جریان‌های انقلاب یکسان است و راه‌ها و استراتژی‌ها  که متفاوت است و در حال حاضر تنها راه برون‌رفت جامعه از اقتصاد بیمار اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی است که سیاست‌ها و سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی در 57 محور و با رویکرد عدالت و دانش بنیان و درون‌زایی و برون‌زایی در چارچوب برنامه‌ای مدون تدوین و اجرا می‌شود.

وی بخش زیادی رکود اقتصادی که جامعه با آن دست به گریبان است را در سایه شتاب اجرای طرح‌های بنگاه‌های اقتصادی زودبازده دانست و افزود: عدم وجود بازار فروش برای عرضه محصولات تولید شده و نداشتن توان رقابت با سایر کشورها موجب شده است که افرادی که برای اجرای این دسته از طرح‌ها تسهیلات بانکی اخذ کردند امروز در باز پرداخت این وام‌ها گرفتار شوند و این پروژه‌ها یکی پس از دیگری با تعطیلی همراه است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مازندران گفت: 354 طرح صنعتی در مازندران وجود دارد که برای راه‌اندازی مجدد آنها نیاز به اعتباری بالغ بر 470 میلیارد تومان است و برابر هماهنگی‌های به عمل آمده با بانک‌های عامل آن دسته از پروژه‌های صنعتی که مبلغ بدهی آنها کمتر از یک‌میلیارد تومان باشد یک‌سال تنفس برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی است.

پارسا همچنین از اجرای 40 پروژه اقتصاد مقاومتی در استان مازندران خبر داد و گفت: تمامی این پروژه‌ها به دستگاه‌های استانی برای همکاری هر چه بیشتر در اجرای آنها ابلاغ شده است.

وی موتور متحرک اقتصاد را سرمایه‌گذاری دانست و با اشاره به راه‌اندازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری در استان با مشارکت و عضویت ادارات کل صنعت و معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گفت: عدم تحقق برخی پروژه‌ها نبود و یا کمبود اعتبار نیست و بعضاً بروکراسی اداری دست و پا گیر خود در عدم تحقق پروژه‌ها سهیم بوده و یکی از مأموریت‌های پنجره واحد سرمایه‌گذاری استان کاهش بروکراسی زائد اداری است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران با اشاره به تخصیص تنها 32 درصد از بودجه مجموع کل استان در سال‌های گذشته تصریح کرد: به اندازه 13 سال در استان مازندران و به اندازه 20 سال پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم و رویکرد امسال مازندران در اولویت‌بندی تمامی پروژه‌های استانی برای تحقق برنامه 6 ساله است.

وی افزود: با توجه به اینکه طی بازه زمانی یک سال نمی‌شود همه‌ این پروژه‌های نیمه‌تمام را به بهره‌برداری رساند پروژه‌ها براساس منطق و چارچوبی پیش‌بینی شده اولویت‌بندی شده و بودجه و اعتبار امسال استان مازندران برای اتمام پروژه‌ها 300 میلیارد تومان است که هنوز معلوم نیست چقدر تخصیص می‌یابد.

پارسا در پایان خاطر نشان کرد: امسال سال تکمیلی برنامه پنجم است و ضرایب توزیع اعتبارات شهرستانی در سال‌جاری براساس ضرایب برنامه پنجم است.