امروز 1397/07/04 ساعت 13:17

پیرو دستورالعمل نقل و انتقال ثانویه اسناد خزانه ، قبل از سررسید با نماد سخاب، در بانک ملی ایران (شعب منتخب)

انجمن شرکت های ساختمانی و تاسیساتی مازندران, [۲۹.۰۷.۱۷ ۰۴:۰۶]
پیرو دستورالعمل نقل و انتقال ثانویه اسناد خزانه ، قبل از سررسید با نماد سخاب، در بانک ملی ایران (شعب منتخب) از  شنبه مورخ، ۲۴ تیر ۱۳۹۶صورت می پذیرد.

نقل و انتقال ثانویه ، به عموم اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی بلامانع است.نقل و انتقال ثانویه صرفا از طریق شعب واگذارنده اسناد امکان پذیر است.حضور هم زمان انتقال دهنده و انتقال گیرنده اسناد در شعب واگذارنده ، الزامی است.آخرین مهلت نقل و انتقال اسناد خزانه ، طبق جدول زمان بندی بانک ملی ایران خواهد بود.انتقال دهنده و انتقال گیرنده ملزم است در بانک ملی ایران ، حساب بانکی داشته باشند.در هنگام نقل و انتقال اسناد، انتقال گیرنده حتما باید کد بورسی داشته باشد.

امید است با  رعایت نکات فوق ، نقل و انتقال این اوراق با سهولت بیشتری صورت پذیرد.

نوروززاده کارشناس مالی شعبه مرکزی بانک ملی ضمن تایید خبر فوق به بورس۷ گفت: مقرر شده نقل و انتقال اسناد خزانه با نماد «سخاب» ۱ الی ۷ فقط از طریق شعب منتخب بانک ملی انجام گیرد. این تصمیم از سوی بانک ملی اتخاذ شده و تنها شامل اسناد با نماد «سخاب» می باشد. برای عضویت در کانال انجمن شرکتهای ساختمانی تاسیساتی استان مازندران از طریق لینک زیر اقدام فرمایید @anjomanmazandaran

انجمن شرکت های ساختمانی و تاسیساتی مازندران, [۲۹.۰۷.۱۷ ۰۴:۰۹]
بهاره فخری‌زاده کارشناس بازارسرمایه، در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز گفت: اسناد خزانه، اوراق بهادار با نامی است که دولت به منظور تسویه بدهی خود با قیمت اسمی و در سررسیدی معین، در آینده به طلبکاران غیر‌دولتی واگذار می‌کند.

وی ادامه داد: از آنجا که دولت مطالبات پیمانکاران را به منظور کنترل نقدینگی بازار، به صورت نقدی پرداخت نمی‌کند از ابزارهای مالی استفاده می‌کند. یکی از ابزارها انتشار اسناد خزانه است که ریسک نکول ندارد و در بازار ثانویه به کسر قیمت معامله می‌شود. از آن جمله می‌توان به اسناد اخزا که در بورس معامله می‌شود و اسناد سخاب که در بانک عامل معامله می‌شود اشاره کرد.

این تحلیلگر بازار سرمایه در مورد سخاب که این روزها در بانک ملی معامله می‌شود توضیحاتی داد: سخاب از شنبه قابلیت نقل و انتقال در بانک ملی پیدا کرده است. عرضه کننده‌ها می‌توانند این اسناد را جابه‌جا کنند و آن را به نام بزنند، در عین اینکه این اسناد قابلیت نقدشوندگی دارند. به عنوان مثال کسی که سخاب به تاریخ ۲۴ آبان ۹۶ دارد با مراجعه به یک نهاد مالی می‌تواند به کسر این اوراق را بفروشد.

فخری زاده افزود: قیمت اسمی هر برگ ۱۰۰ هزار تومان است اما با توجه به تعداد بالای این اوراق که چندین میلیارد تومان ارزش دارد، خریداران آنها معمولا شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ هستند. این اوراق خارج از بورس معامله شده و با توجه به میزان عرضه و تقاضا قیمت تعیین می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که پیمانکاران برای فروش سخاب به کجا باید مراجعه کنند؟ گفت: برای نقل و انتقال، مکانیسم معاملاتی در بورس وجود ندارد. دارندگان سخاب می‌توانند به شرکت‌های سرمایه‌گذاری مراجعه کنند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس هم مکان دیگری است که می‌تواند برای فروش سخاب مناسب باشد. همچنین دارندگان سخاب می‌توانند از کارشناسان خبره بازار مالی راهنمایی بگیرند و خریدار با قیمت عادلانه و مناسب برای این اسناد بیابند.

به گفته این کارشناس بورسی، تعیین قیمت سخاب توافقی است اما عرفی دارد که متغیر است و هر روز برای خودش عدد خاصی خواهد بود. زمانی که اوراق پر ریسک سهام یا سایر فرصت‌های سرمایه گذاری در بازارها، روند قیمتی منفی دارند، این اوراق با درآمد ثابت جذابیت بیشتری پیدا می‌کند. براى عضويت در كانال تلگرام انجمن شركتهاى ساختمانى و تاسيساتى استان مازندران از طريق لينك زير اقدام فرماييد @anjomanmazandaran